Pandemia to też zdarzenie po dniu bilansowym
Rok obrotowy w większości jednostek pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wydawałoby się zatem, że sprawozdanie finansowe za 2019 rok przedstawia konsekwencje zdarzeń gospodarczych, które miały miejsce tylko w tym roku. Stwierdzenia takie jest tylko w części prawdziwe. ANDRZEJ SKÓRZEWSKI
Sprawozdanie finansowe obejmuje dla wszystkich jednostek – bez względu na ich wielkość, formę prawną i przedmiot prowadzonej działalności – bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową. Przy jego sporządzaniu zdarzają się jednak okoliczności, powodujące konieczność rozpatrzenia zdarzeń, które miały miejsce już po okresie objętym sprawozdaniem, stawiających w innym świetle dane ujęte w określonych jego pozycjach.
Należy zauważyć, że dzień sporządzenia (podpisania) sprawozdania finansowego nie kończy okresu, trwającego od dnia bilansowego, w którym jednostka jest zobowiązana do oceny zdarzeń po dniu bilansowym. Dniem, który kończy ten okres jest dopiero dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego, co wynika z art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości (DzU z 2019 r., poz. 351, z późn. zm. – dalej uor).
Do tego momentu, zgodnie z art. 54 ust. 1 uor, jeżeli nawet sprawozdanie finansowe jednostki zostało już zbadane lub jest w trakcie badania przez biegłego rewidenta, jednostka ma obowiązek powiadomić biegłego o istotnych zdarzeniach po dniu bilansowym, zmienić sprawozdanie finansowe, oczywiście po dokonaniu odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie to dotyczy. Sytuacje takie, nazywane zdarzeniami po dniu bilansowym, mogą być zarówno pomyślne, jak i niepomyślne dla jednostki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta